Znani absolwenci

prof. dr hab. inż. Piotr Wolański


Absolwent Szkoły Podstawowej w Milówce, ukołczył Politechnikę Warszawską, na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

9 grudnia 2012 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego uhonorowała najwybitniejszych polskich uczonych i nauczycieli akademickich.

Za całokształt dorobku został nagrodzony prof. dr hab. inż. Piotr Wolański. Nazwisko laureata zostało także wpisane do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej jako 17 osobistość w historii uczelni.

Działalność naukowa profesora dotyczy problematyki spalania, wybuchów, silników spalinowych, napędów kosmicznych, astrofizyki i metod diagnostyki procesów spalania.

Profesor Piotr Wolański jest wybitnym nauczycielem akademickim, promotorem wielu prac doktorskich. Opracował szereg wykładów z zakresu spalania, silników, napędów kosmicznych i astronautyki. Był współorganizatorem nowego kierunku nauczania „Lotnictwo i Kosmonautyka” na Politechnice Warszawskiej.

Pod jego opieką został zbudowany pierwszy polski satelita Ziemi „PW-Sat”. Prowadził wykłady m.in. na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, USA, na Northeastern University w Shenyang, Chiny oraz na Nanyang Technological University w Singapurze.

 

Łukasz i Paweł Golec

Łukasz i Paweł Golec to wybitni absolwenci naszej szkoły.
Już od najmłodszych lat mieli kontakt z muzyką, która była zawsze obecna w ich domu. Od trzeciej klasy szkoły podstawowej uczęszczali do szkoły muzycznej w Żywcu. Po trzech latach nauki zdali egzaminy do Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.


Kolejnym etapem ich rozwoju muzycznego były studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas studiów grali w zespole funk -acid-jazzowym "Head Up" a następnie utworzyli wspólnie z kolegami ze studiów grupę "Acoustic Jazz Sextet - Alchemik".


"Golec uOrkiestra" jest kolejnym etapem w rozwoju muzycznym braci Golec. Pomysł łączenia muzyki góralskiej z muzyką jazzową, popową, rockandrollową zrodził się podczas spotkań i wspólnego muzykowania z przyjaciółmi. Do tej pory grupa nagrała 8 płyt oraz 13 singli.


W 2003 roku Paweł i Łukasz powołali Fundację Braci Golec. Celem jest tworzenie możliwości indywidualnego rozwoju dla dzieci muzycznie uzdolnionych oraz kultywowanie i upowszechnianie rodzimej kultury.
Fundacja wraz z gronem przyjaciół oraz Urzędem Gminy Milówka, powołała do życia Ognisko Twórczości Artystycznej.
"Golec uOrkiestra" koncertując rozsławia Milówkę w Polsce i po całym świecie.

strona głowna historia plan zajęć kontakt